CV, czyli curriculum vitae to łacińska nazwa życiorysu. W Polsce spotykamy się także z określeniami życiorysu lub dziejów życia, ale żaden z tych terminów nie jest dokładnym tłumaczeniem wyżej wymienionej łacińskiej nazwy. W języku angielskim termin ten brzmi resume, a w niemieckim – Lebenslauf.
Każdy na początku swojej kariery zawodowej ma problem ze stworzeniem swojego pierwszego CV. Wiele osób ogranicza się do zamknięcia w kilku krótkich akapitach informacji o swoich umiejętnościach, doświadczeniu zawodowym, wykształceniu i osiągnięciach. Niestety, takie CV się nie sprawdza.
Dobre CV powinno być krótkie, łatwe do przeczytania i zrozumienia. Najlepiej, gdy będzie się składało z dwóch lub trzech stron A4. Najczęściej można je podzielić na siedem elementów:
- Imię i nazwisko: powinno znaleźć się w górnej części strony i być napisane dużymi literami.
- Dane kontaktowe: powinny znaleźć się pod Twoim imieniem i nazwiskiem i obejmować numer telefonu, adres e-mail oraz adres zamieszkania.
- Cel zawodowy: określa on, w jakim zawodzie chcesz pracować. Powinien być krótki, ale treściwy. Jeżeli Twoje doświadczenie zawodowe jest ograniczone, możesz pominąć ten punkt. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.
- Opis umiejętności: na tym etapie warto zastanowić się, w jakich dziedzinach jesteś dobry. Warto podkreślić też, w jakim stopniu posiadasz dane umiejętności. Na pewno warto wspomnieć tu o znajomości języków obcych oraz o specjalistycznych umiejętnościach, takich jak np. obsługa komputera czy programowanie. Nie warto jednak przesadzać z ich wymienianiem. Wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujesz – jeżeli jesteś studentem, na pewno nie musisz wymieniać wszystkich swoich umiejętności. Z kolei jeżeli aplikujesz na stanowisko dyrektora finansowego, warto powiedzieć o swoich umiejętnościach z obszaru finansów i rachunkowości.
- Doświadczenie zawodowe: warto wymienić tu wszystkie miejsca pracy, w których pracowałeś, a także określić swoje obowiązki na tym stanowisku. Jak już wspomnieliśmy, jeżeli nie posiadasz w tym obszarze żadnego doświadczenia (np. jesteś studentem), możesz pominąć ten punkt.
- Wykształcenie: warto wymienić wszystkie szkoły, które skończyłeś, a także kierunek studiów. Zdarza się jednak, że osoba, która aplikuje na stanowisko wymagające średniego wykształcenia, nie musi już wymieniać swoich osiągnięć z czasów szkoły podstawowej. W przypadku studentów, warto wspomnieć o tym, w jakim stopniu studiujesz i kiedy masz zamiar ukończyć studia.
- Hobby i zainteresowania: ta część CV może też obejmować informacje o tym, w jakich organizacjach działasz oraz jakie dodatkowe kursy i szkolenia ukończyłeś. Nie warto jednak przesadzać – najlepiej wymienić maksymalnie trzy rzeczy.